مدیریت هوشمند ناوگان حمل و نقل


1397/03/01

مدیریت هوشمند ناوگان حمل‌ونقل ، اطلاعات مکانی، میزان نیازمندی به تعمیرات، تحلیل رفتار رانندگان، سوخت مصرفی و دیگر شاخصه‌های وسایل نقلیه جمع آوری و تحلیل می‌شود و سازمان می‌تواند بر اساس این تحلیل تصمیمات کارآمد اتخاذ کند.

سامانه مدیریت هوشمند ناوگان، راهکاری جامع و یکپارچه بوده که در راستای توسعه خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا در حوزه حمل‌و‌نقل، اراﺋه می‌گردد. بهره‌گیری از این سامانه توسط سازمان‌ها، سبب مدیریت بهینه وسایل نقلیه و همچنین مدیریت کارآمد و ساختاریافته ماموریت‌های کارکنان سازمان در سراسر کشور می‌شود.

این سامانه مبتنی بر استفاده از فناوری های GPS و GSM است. در این سامانه، هر وسیله نقلیه به یک سخت افزار ردیابی مجهز می گردد. با بکارگیری این سخت افزار، علاوه بر دریافت لحظه‌ای اطلاعات مکانی خودرو از ماهواره‌های GPS، سایر اطلاعات قابل دریافت از ناوگان حمل‌و‌نقل از جمله میزان سوخت مصرفی، مسافت طی شده، وزن بار خودرو، دمای محفظه حمل بار، دما و دور موتور، ساعت کارکرد موتور، سرعت لحظه‌ای به کمک حس‌گرهای جانبی و یا مستقیما از کامپیوتر مرکزی خودروها دریافت و گردآوری شده و با استفاده از شبکه GSM به نرم‌افزار مرکزی مدیریت و نظارت بر عملکرد ناوگان سازمان ارسال می گردد.

در بخش مدیریت ماموریت‌ها، سازمان‌ها قادر به تخصیص ماموریت به خودروهای سازمان می‌باشند. راننده هر خودرو با دریافت ماموریت از سوی سازمان بر روی نرم افزار خودرو، آن را انتخاب کرده و ضمن دریافت بهینه ترین مسیر از نرم افزار مرکزی، تخمین زمان و مسافت پیش رو، به سمت محل ماموریت حرکت خواهد کرد. خودرو سازمانی، پس از رسیدن به محل ماموریت روند اجرای ماموریت و پایان آن را به نرم افزار مرکزی ارسال خواهد کرد.

از دیگر قابلیت‌های این سامانه، مکانیزه کردن روند تعمیر و نگهداری خودروهاست. از آنجا که مراجعه حضوری به ناوگان و ثبت اطلاعات کارکرد آنها جهت بررسی نیاز یا عدم نیاز به تعمیرات، امری زمان‌بر بوده که هزینه و خطای انسانی زیاد به همراه دارد، با بهره‌گیری از سامانه مدیریت هوشمند ناوگان، تمامی پارامترهای کارکرد ناوگان بصورت خودکار جمع‌آوری و تحلیل شده و سرویس‌های تعمیر و نگهداری لازم برای هر خوردو و هزینه‌های مرتبط با آن تعریف می‌گردد . این راهکار سبب کاهش چشمگیر هزینه تعمیر و نگهداری خودروها، افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از آن‌ها می‌گردد.

تحلیل و بهینه‌سازی رفتار رانندگان، از دیگر قابلیت‌های سامانه مدیریت ناوگان است. شتاب شدید، ترمز شدید، گردش‌های شدید، سرعت بیش از حد، دور موتور بالا و سایر پارامترها در اختیار مرکز نظارت و مدیریت قرار می‌گیرد تا ضمن رتبه‌بندی رانندگان به لحاظ رانندگی ایمن، نسبت به اصلاح رفتار آن‌ها نیز اقدام گردد. این راهکار سبب کاهش هزینه‌های سوخت مصرفی و تعمیر و نگهداری ناوگان، کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی، افزایش مهارت رانندگان و کاهش تصادفات می‌گردد.

اشتراک گذاری